Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 936 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


O tym, który kochał rośliny ponad wszystko

środa, 14 lipca 2010 18:52

Kazimierz  KaznowskiKazimierz Kaznowski urodził się 22 września 1876 roku na ziemi lubelskiej. Ukończywszy studia na wydziale przyrody Uniwersytetu Warwszawskiego zamieszkał w Zawierciu. Tam poświęcając się swojej pasji przyrodniczej każdą wolną chwilę poświęcał badaniom przyrodniczym, wędrując po polach i łąkach.Efektem tych wędrówek była praca "Rośliny naczyniowe okolic Zawiercia". W wieku 43 lat przeniósł się do Kielc z żoną i córką . W 1919 roku rozpoczął pracę w gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. W 1924 roku Kazimierz Kaznowski uzyskał dyplom Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego potwierdzający jego kwalifikacje do nauczania przyrody w szkołach średnich, ogólnokształcących i seminariach nauczycielskich. Od tego czasu zaprzyjaźnił się z Edmundem Massalskim, który zjmował się fotografią przyrodniczo - geograficzną. Zaplanowali opracować wspólnie  z i e l n i k    ś w i ę t o k r z y s k i  dla Polskiej Akademii Umiejętności.Kaznowski zbierał okazy do zielnika, Massalski fotografował rośliny. Pomysł poparł w Akademii profesor dr Władysław Szafer. Kaznowski z Massalskim wydając zielnik odnieśli spory sukces. Wkrótce Kaznowski nawiązał współpracę z Uniwersytetem w Heidelbergu w Niemczech, któremu do monografii o orzechach przesłał okaz unikalnego orzecha wodnego odkrytego przy stawie w Rejowie. Zdobył popularność wśród przyrodników  i z jego zdaniem liczyły się placówki naukowe.Kazimierz Kaznowski wspólnie z E. Massalskim opracował publikację "Zarys geograficzny i geologiczny Regionu Świętokrzyskiego. Kaznowski interesował sie także zwierzętami. Opracował zbiór ślimaków świętokrzyskich, którego nie zdążył opublikować. Wybuchła wojna - K. Kaznowski nauczał młodzież na tajnych kompletach, po czym został aresztowany przez gestapo i z całą rodziną osadzony w więzieniu. To zaważyło na jego zdrowiu. Wkrótce zmarł. Miał 67 lat.
Po wojnie całkowicie o nim zapomniano. Przypomniał tę szlachetną i pracowitą postać  jego wielki przyjaciel - Edmund Massalski, który wydał w 1962 roku książkę "Obrazy roślinności krainy Gór Świętokrzyskich", dając jej podtytuł : "Pamiętnik poszukiwań florystycznych Kazimierza Kaznowskiego".
*
Na Cmentarzu Starym w Kielcach jest podobno skromna mogiła Kaznowskiego, którego wielką pasją było poznawanie roślin. Niestety, pomimo różnych namiarów nie odnalazłam mogiły - może kiedyś przypadkiem ?
*
Za to na moim osiedlu jest ulica imienia Kazimierza Kaznowskiego i ulica jego wielkiego przyjaciela Edmunda Massalskiego.


Podziel się
oceń
0
31

MAŁE PATIO

czwartek, 08 lipca 2010 18:23
Przechodząc przez Plac Moniuszki w Kielcach nie sposób ominąć małego patio przy hotelu  "Pod złotą różą ". To chyba najładniejsza brama w mieście.
Podziel się
oceń
0
0

DLA OCHŁODY

środa, 30 czerwca 2010 10:32
Kieleckie  fontanny

Fontanna na jeziorze - Miniatura

Miniatura fontanny Lake Zurich - Szwajcaria

Niestety, fontanny w Kielcach nie są ciekawe. Nie ma ani jednej oryginalnej, która byłaby charakterystycznym elementem miasta i regionu. Najnowszym wynalazkiem kieleckiej architektury  jest "zapłakana" ściana nowego, wielopoziomowego parkingu przy Urzędzie Miejskim i towarzyszące jej mniejsze szeregowo ułożone fontanny.Bardziej tradycyjna jest fontanna w parku miejskim. To bardzo zabawna fontanna, ciągle bawi się ze słońcem ukazując piękne tęcze.

Skromna fontanna na Osiedlu KSM ozdobiona jest znakami ZODIAK-u.I coś, co ma być fontanną ? Mała wodna kaskada na głównej ulicy miasta.W budowie jest kolejna fontanna w Rynku, który obecnie jest remontowany. Jaka będzie ? - nie wiem, na pewno ją pokażę. Na poniższym zdjęciu fontanna, której już nie ma, pozostała tylko na fotografiach.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Podziel się
oceń
0
0

ŚWIĘTO KIELC

niedziela, 27 czerwca 2010 20:22


Święto to święto !! Musi być wszystko:  dobra muzyka, dobre jedzonko, coś efektownego i przede wszystkim dobra pogoda - nie tylko ducha.
Tak jest i w Kielcach od tygodnia. Główna ulica miasta zmieniła się w jeden wielki piknik:

A w kieleckiej rzeczce - Silnicy zakwitły kolorowe kwiaty:I jak tu nie cieszyć się razem ze swoim miastem ??

Podziel się
oceń
0
0

Zdjęcia w galeriach.


Lubię to