Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 936 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

NA WAKACYJNE DNI - KSIĄŻKA

niedziela, 18 lipca 2010 15:06
Skocz do komentarzy


"Książka jest niczym ogród,
który mozna włożyć do kieszeni"
*
> Umberto  Eco <


Przekazy źródłowe mówią o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). W okresie helleńskim działały bogate biblioteki - niektóre z nich posiadały charakter publiczny. W średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne (XIII - XIV wiek), a także uniwersyteckie.Ogromne zmiany nastąpiły wraz z wynalezieniem przez Jana Gutenberga druku. Pojawiły się biblioteki humanistów, królów, możnowładców. Powstawały też biblioteki mieszczańskie.Biblioteka  Raczyńskich  w  Poznaniu

Wraz z upowszechnianiem się nauki biblioteki uzyskały rangę instytucji społeczno - kulturalnych o charakterze publicznym. Powstawały i rozwijały się biblioteki powszechne. Organizowano biblioteki narodowe, parlamentarne i urzędowe. Rozwinęły się  biblioteki dla niewidomych, biblioteki szpitalne i biblioteki dla dzieci.Moje wnuki jeszcze nie chodzą do biblioteki. Z książeczkami zaprzyjaźniają się w domu. Dbają o to rodzice i...dziadkowie. Inaczej ma się sprawa z babcią. Ja oczywiście korzystam z biblioteki osiedlowej.Biblioteka mieści się bliziutko od mojego miejsca zamieszkania i pracuje w niej przemiły kolega mojego syna - Krzysiu M.Jest w tej bibliotece za przyczyną zamiłowania Krzysia kącik poświęcony rycerstwu polskiemu "Za drzwiami karczmy".Jest czytelnia dla dzieci.Jest też miejsce dla wystawy prac plastycznych.Jak w każdej współczesnej bibliotece jest też kącik komputerowy.
Jak przystało na porządną bibliotekę, są i regały z książkami.Moja osiedlowa biblioteka jest bardzo przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy kochają książki.Biblioteki to przede wszystkim zbiory księgarskie, ale też i ciekawe architektury. W samych Kielcach jest kilka pięknych bibliotek, które zasługują na odrębny wpis.Nie bez znaczenia jest dostęp do internetu i możliwość korzystania z przekazów cyfrowych.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Podziel się
oceń
0
24


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Lubię to