Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 737 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Pożegnanie

poniedziałek, 09 sierpnia 2010 13:11
Kochani !
Pożegnania przyszedł czas.
Niestety, zdrówko mnie trochę zawiodło.
Może wróci ? Kto to wie ?
Wszystkim, którzy mnie odwiedzali bardzo serdecznie dziękuję. Pozostawiam swoje Kielce na blogu. Może czasem tutaj wpadniecie - to bardzo gościnne miasto. Zapraszam z całego serca !!


Podziel się
oceń
3
68

SĄ I W KIELECKIEM

poniedziałek, 26 lipca 2010 10:53

Znaki  drogowe  na  baterie  słoneczneSłońce dostarcza ogromne ilości energii. Na Ziemię dociera jej kilka tysięcy razy więcej niż wynosi światowe zapotrzebowanie na energię. Na razie nie wykorzystujemy tego potencjału, choć energetyka słoneczna rozwija się bardzo szybko.Polska pod względem nasłonecznienia ma podobne warunki jak np. Niemcy i Francja. Największy dopływ energii uzyskuje się na południu województwa lubelskiego. Centralna część Polski, tj. około 50% powierzchni kraju, uzyskuje napromieniowanie  rzędu 1022 - 1048 kWh/m kw./rok, a południowa, wschodnia i północna część Polski około 1000 kWh/m kw./rok. Najsłabsze warunki znajdują się na Śląsku - w obszarze znajdującym się na pograniczu Czech, Niemiec i Polski. Słabo nasłonecznione jest także wybrzeże (nie dotyczy zachodniej części wybrzeża). W Polsce wykorzystywane są przede wszystkim kolektory. Baterie słoneczne, które wytwarzają energię elektryczną stosuje się wyłącznie w instalacjach małej mocy. Zasilają głównie obiekty oddalone od sieci elektroenergetycznych - znaki drogowe, lampy etc.Zdjęcia zaprezentowane na blogu zrobiłam w Jędrzejowie, na wylotowej drodze na Śląsk. Znaki oświetlone energią słoneczną są doskonale widoczne.*******************************************************************

Podziel się
oceń
0
25

SCYZORYK - ZNACZY KIELCZANIN

piątek, 23 lipca 2010 16:14" Scyzoryk, Scyzoryk tak na mnie wołają
Ludzie spoza mego miasta
Pewnie oni rację mają
Bo ja jestem z Kielc
I tak już zostanie..."
         
> Liroy <O Scyzorykowie humorystycznie w Nonsensopedii :
" Kielce - stolica województwa świętokrzyskiego i siedziba powiatu kieleckiego. Miasto wielkiej dziechty, niebezpiecznych scyzoryków i blokersów - raperów. Liroy i Stefan Żeromski należą do lokalnych bohaterów. Pierwszy to idol młodzieży i postrach dorosłych. Drugi na odwrót."Wszyscy nad Silnicą na siłę chcą zrywać ze stereotypami i tworzyć nowy, pozytywny wizerunek miasta. Ze swoimi przesądami poszli na noże - jak to scyzoryki ! Dość nieoczekiwanie pierwszy ofiarą przemian w Kielcach padł niepozorny, poręczny składany nożyk. W 1999 roku, kiedy ważyły się losy województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści z regionu rozdawali swoim kolegom w Sejmie zgrabne nożyki. Z jednej strony widniał na nich napis "województwo świętokrzyskie", a z drugiej - "jestem scyzorykiem".Kto i kiedy nadał obywatelom miano scyzoryków to do końca nie wiadomo. Kibice Korony tłumaczą to złą sławą kieleckich nożowników. Historycy wywodzą złowrogi przydomek od Kieleckiej Huty Ludwików, słynącej przed wojną z produkcji scyzoryków - szabli "ludwikówek", które były w wyposażeniu oficerów armii II RP. Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc przeglądając tomy "Inwentarza depozytów Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Kielcach " zauważył wpis dokonany przez ówczesnego kustosza muzeum. Jeden z eksponatów opisany był jako dar "kieleckich scyzoryków". Było to w roku 1911.Ciekawostką jest, że Gerwazy z poematu Pan Tadeusz - Adama Mickiewicza nazywa swoją szablę ( rapier ) Scyzorykiem.Co roku w czerwcu kielce stają się muzyczną stolicą. Wtedy to odbywają się koncerty Muzycznych Scyzoryków, w czasie których prezentują się najlepsze świętokrzyskie zespoły muzyczne.
*
No to chyba jesteśmy tymi scyzorykami.
Najlepsze scyzoryki - tylko w Kielcach !

Podziel się
oceń
1
29

NA WAKACYJNE DNI - KSIĄŻKA

niedziela, 18 lipca 2010 15:06


"Książka jest niczym ogród,
który mozna włożyć do kieszeni"
*
> Umberto  Eco <


Przekazy źródłowe mówią o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). W okresie helleńskim działały bogate biblioteki - niektóre z nich posiadały charakter publiczny. W średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne (XIII - XIV wiek), a także uniwersyteckie.Ogromne zmiany nastąpiły wraz z wynalezieniem przez Jana Gutenberga druku. Pojawiły się biblioteki humanistów, królów, możnowładców. Powstawały też biblioteki mieszczańskie.Biblioteka  Raczyńskich  w  Poznaniu

Wraz z upowszechnianiem się nauki biblioteki uzyskały rangę instytucji społeczno - kulturalnych o charakterze publicznym. Powstawały i rozwijały się biblioteki powszechne. Organizowano biblioteki narodowe, parlamentarne i urzędowe. Rozwinęły się  biblioteki dla niewidomych, biblioteki szpitalne i biblioteki dla dzieci.Moje wnuki jeszcze nie chodzą do biblioteki. Z książeczkami zaprzyjaźniają się w domu. Dbają o to rodzice i...dziadkowie. Inaczej ma się sprawa z babcią. Ja oczywiście korzystam z biblioteki osiedlowej.Biblioteka mieści się bliziutko od mojego miejsca zamieszkania i pracuje w niej przemiły kolega mojego syna - Krzysiu M.Jest w tej bibliotece za przyczyną zamiłowania Krzysia kącik poświęcony rycerstwu polskiemu "Za drzwiami karczmy".Jest czytelnia dla dzieci.Jest też miejsce dla wystawy prac plastycznych.Jak w każdej współczesnej bibliotece jest też kącik komputerowy.
Jak przystało na porządną bibliotekę, są i regały z książkami.Moja osiedlowa biblioteka jest bardzo przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy kochają książki.Biblioteki to przede wszystkim zbiory księgarskie, ale też i ciekawe architektury. W samych Kielcach jest kilka pięknych bibliotek, które zasługują na odrębny wpis.Nie bez znaczenia jest dostęp do internetu i możliwość korzystania z przekazów cyfrowych.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Podziel się
oceń
0
24

Zdjęcia w galeriach.


Lubię to